۳۰ شهریور ۱۳۹۴ | تعداد بازدید : 1816

اعلام آمادگی دانشگاه تهران برای تبدیل شدن به دانشگاه کارآفریناعلام آمادگی دانشگاه تهران برای تبدیل شدن به دانشگاه کارآفرین
 

رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه زیر ساخت‌های لازم برای تبدیل شدن به دانشگاه‌های کارآفرین در دانشگاه‌ تهران آماده است، افزود: دانشگاه تهران تنها دانشگاهی است که بین دانشگاه‌های دیگر تهران دارای پارک علم و فناوری در شهر تهران است. همچنین این دانشگاه به آزمایشگاه‌های بسیار پیشرفته مجهز است و بسیاری از پروژه‌های محوری به دانشگاه تهران داده می‌شود.

به گزارش خبرنگار سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر محمود نیلی احمدآبادی در مراسم آیین نکوداشت نودانشجویان سال 94 دانشگاه تهران با بیان این مطلب ادامه داد: همه این موارد ذکر شده علاوه بر وجود فضای فرهنگی، فعالیتهای بین رشته‌ای و غیره تصویر متفاوتی از فارغ التحصیلان دانشگاه تهران ارائه می‌کند.

دکتر نیلی با تاکید بر اهمیت امر دانش اظهار کرد: در گذشته نه چندان دور آنچه به عنوان عوامل توسعه محسوب می‌شد نیروی کار، سرمایه و منابع زیر زمینی بود اما امروز دانش است که همه عوامل را به خدمت گرفته و در نهایت به توسعه پایدار منجر می‌شود.

وی با بیان اینکه لفظ دانشگاه از دانش گرفته شده است افزود: دانشگاه در ایجاد توسعه پایدار نقش محوری دارد.

رئیس دانشگاه تهران با اشاره به امر بین المللی شدن دانشگاه‌ها گفت: دانش و دانشگاه یک واقعیت جهانی است. اما مفهوم بین المللی شدن نسبت به گذشته فرق کرده است. در واقع ارتباطات بین المللی در گذشته هم بوده اما امروز به دلیل توسعه دانش و نیاز کشورها به یکدیگر ارتباطات بین المللی مخصوصا در مورد دانشگاه‌ها بیش از پیش مورد توجه است.

دکتر نیلی با تاکید بر اینکه یکی از شاخص‌های مهم دانشگاه میزان موفقیت در توسعه ارتباطات بین المللی است افزود: دانشگاه هم مانند هر نهاد دیگر همراه با تغییر و تحولات است به همین دلیل امروزه صحبت از دانشگاه‌های کارآفرین به میان آمده است.

وی در مورد دانشگاه‌های کارآفرین توضیح داد: مفهوم کارآفرینی این است که دانشگاه به سرنوشت دانشجویان خود حتی تا بعد از فارغ التحصیلی می‌اندیشد و دانشجویان و دانش آموختگان خود را برای ایجاد کسب و کار نوآورانه آماده می‌کند. دانشگاه کارآفرین دانش آموختگان کارآفرینی را تحویل جامعه می‌دهد.

وی در ادامه در مورد رابطه دانشگاه با جامعه اظهار کرد: دانشگاه جزئی از جامعه بوده و برای خدمت به جامعه تشکیل شده است و نقش دانشگاه در حل مسائل کشور و همچنین توسعه کشور مورد توجه است.

رئیس دانشگاه تهران با اشاره به جایگاه علمی این دانشگاه گفت: دانشگاه تهران دارای برترین جایگاه علمی در سطح کشور است و حدود 10 درصد تولیدات علمی ایران متعلق به دانشگاه تهران است و این در حالی است که جمعیت دانشجویی دانشگاه تهران فقط یک درصد جمعیت دانشجویی کشور است.

دکتر نیلی ادامه داد: بیشترین تعداد استاد تمام در سطح کشور متعلق به دانشگاه تهران است و این موفقیت‌ها برای رشد در رقابت جهانی باید افزایش پیدا کند. دانشگاه تهران در حوزه بین الملل نسبت به دانشگاه‌های دیگر کشور بیشترین تعداد دانشجوی خارجی ، بیشترین تبادل علمی با جهان و غیره را دارد. همچنین حدود 30 درصد مقالاتی که در دانشگاه تهران تولید شده مشترک با سایر کشورها بوده است.

وی ادامه داد: دانشگاه تهران بیشترین دوره‌های مشترک با دانشگاه‌های معتبر جهان را برگزار کرده است و امیدواریم تعداد این دوره‌ها در شرایط پساتحریم افزایش پیدا کند.

رییس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه دانشگاه تهران با وجود این همه موفقیت تا رسیدن به شرایط مطلوب فاصله زیادی دارد اظهار کرد: به همین دلیل مسئولیت دانشجویان دانشگاه تهران بسیار خطیر است.

به گزارش ایسنا، در ادامه معاون فرهنگی دانشگاه تهران در سخنانی با بیان اینکه دانشگاه مرحله جدیدی از تکامل معنوی و مسیر تمام تحولات کشور است افزود: دانشگاه از نقش رفیعی در توسعه همه جانبه کشور برخوردار است و رسالت‌هایی مانند آموزش و پژوهش در سطح عالی، تربیت نیروی انسانی و غیره را برعهده دارد.

دکتر سرسنگی با بیان اینکه نهاد یونسکو ترویج فرهنگ را اولین وظیفه دانشگاه عنوان کرده است، افزود: این نهاد همچنین بر دو نکته دیگر از جمله تربیت دانش آموخته متخصص و شهروند مسئول و مشارکت جو تاکید می‌کند. شاید بتوان کارکردهای آموزشی و پژوهشی را کارکردهای سنتی دانشگاه ارزیابی نمود که در حال حاضر تقریبا همه دانشگاه‌ها ساز و کارهایی برای اجرایی کردن آنان در اختیار دارند اما در شرایطی که از نهاد دانشگاه انتظار می‌رود تا در آموزش اخلاقی جامعه مشارکت کرده و به تربیت شهروند مسئول بپردازد ضروری است تمهیداتی در نظر گرفته شود که خروجی دانشگاه‌ها به کنشی اجتماعی منجر شود.

دکتر سرسنگی با تاکید بر اینکه تقویت فعالیت فرهنگی در دانشگاه‌ها یکی از راه‌های تقویت کنش اجتماعی است اظهار کرد: مشارکت دانشجویان در فرایند تصمیم گیری، قانونمند کردن فعالیت‌ها و پاسخگویی مدیریت در برابر دانشجویان و همچنین دانشجویان در برابر فعالیت‌هایشان، هسته نرم افزاری مدیریت فرهنگی در دانشگاه‌ها را تشکیل می‌دهد و بر همین اساس کلیه تشکل‌ها، کانون‌ها و انجمن‌ها در دانشگاه تهران، عرصه‌های مناسب با سلایق دانشجویان را پدید می‌آورد.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران با بیان اینکه فعالیت‌های فرهنگی عرصه‌ای برای شکوفاسازی خلاقیت‌های فردی و سامان بخشیدن به خواسته‌ها و تلاش‌های دانشجویان است گفت: توسعه و تعمیق فعالیت‌های فرهنگی خصوصا فعالیت‌های مبتنی بر دین خواهی و اخلاق طلبی در سطح دانشگاه‌ها، افزایش روح همکاری جمعی و جلب مشارکت دانشجویان و غیره از اهداف فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان است.

دکتر سرسنگی در ادامه با اشاره به سرعت و حجم تحولات در محیط پیرامونی دانشگاه اظهار کرد: این سرعت و حجم تحولات همراه ویژگی‌هایی از جمله جوان بودن جمعیت، پیشرفت فناوریهای نوین اطلاعات و ارتباطات، تغییر بازار و غیره باعث می‌شود که نهاد دانشگاه در جهت آماده کردن دانشجویان برای مواجهه و غلبه بر چالش‌های پیش رو تدابیری اتخاذ کند.

وی افزود:‌زمان آن رسیده تا با بهره گیری از خصوصیات نسل سوم انقلاب اسلامی و با بهره گیری از آموزه‌های شرع مقدس و به کار بستن یافته‌های علمی و پژوهشی در درونی کردن خلقیات نیکو و آداب سنجیده در جوانان دانشجو بکوشیم زیرا راه رسیدن به حقیقت و ترسیم آینده‌ای مطلوب برای کشور از تامل، تعامل، گفتگو و سختکوشی می‌گذرد و دانشگاه باید مناسب ترین فضای تامل و تعامل باشد به شرطی که زیر ساخت‌ها و انگیزه‌های مورد نیاز آن فراهم شود.

در ادامه مراسم نماینده نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری به پیشرفت علم اظهار کرد: اینکه رهبر بر پیشرفت علمی تاکید می‌کند تعارف نیست بلکه نیاز کشور است و باید با سرعت چند برابر جهان در علم حرکت کنیم و عقب افتادگی‌های خود را جبران کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین کلانتری با اشاره به اینکه همه مسئولین دانشگاه تهران دانش آموخته همین دانشگاه هستند افزود: ان‌شاءالله همه کمبودها به تدریج برطرف شود. دانشجویان توجه داشته باشند که نهاد نمایندگی رهبری معظم انقلاب اسلامی آمادگی شنیدن و رفع مشکلات دانشجویان را دارد.