۱۷ فروردین ۱۳۹۴ | تعداد بازدید : 2260

ایجاد مقطع ارشد رشته زیست فناوری در واحد علوم وتحقیقات

ایجاد مقطع ارشد رشته زیست فناوری در واحد علوم وتحقیقات

به گزارش سرویس خبری علوم پزشکی خبرگزاری مبنا به نقل از ایسنا
thumbDefault.jpg

مدیر گروه ژنتیک واحد علوم و تحقیقات از راه اندازی مقاطع کارشناسی ارشد زیست فناوری گرایش میکروبی در آینده نزدیک در این واحد خبر داد و گفت: این رشته، بین رشته ای و از جمله رشته های به روز و کاربردی در دنیاست که ارتباط مستقیمی با مهندسی ژنتیک دارد.

دکترشیوا ایرانی مدیرگروه گروههای ژنتیک وسلولی وملکولی این واحد با بیان اینکه این گروهها تنهاشامل مقاطع تحصیلات تکمیلی است، از برنامه های این دو گروه (ژنتیک و زیست شناسی سلولی و مولکولی) برای ارتقاء سطح علمی، آموزشی، تحقیقاتی و پژوهشی خبر داد و افزود: ایجاد شرکت دانش بنیان در زمینه ژنتیک و سلولی مولکولی با توجه به ظرفیت های آزمایشگاهی مناسب واحد علوم و تحقیقات، برگزاری کارگاه های آموزشی ، انعقاد تفاهم نامه همکاری با سازمانها و مراکز مرتبط با علم ژنیتک و سلول مولکولی از جمله برنامه های گروه های ژنتیک و سلول مولکولی واحد علوم و تحقیقات است.

وی سطح محتوای علمی مقالات گروه ژنیتک و سلولی و مولکولی را بالا ارزیابی کرد و افزود: تنها در سال ۱۳۹۳ در این دو گرایش، بالغ بر ۱۰۰ عنوان مقاله علمی پژوهشی توسط اساتید و دانشجویان ارائه شده است.

وی با اشاره به آزمایشگاه کشت سلول استاندارد و مجهز واحد علوم و تحقیقات افزود: تجهیزات پزشکی تولید داخل و وارداتی برای داشتن استاندراد و تأیید وزارت بهداشت باید مورد تست سلولی قرار گیرند ،از آنجایی که آزمایشگاه کشت سلول واحد علوم و تحقیقات ظرفیت و امکانات مناسبی برای انجام این تست را دارد، می تواند به عنوان یک آزمایشگاه رفرانس در اینده نزدیک عمل کرده و درآمد مناسبی برای واحد علوم و تحقیقات کسب کند.

دکتر ایرانی با بیان اینکه دیدگاه دانشگاه ها و مراکز علمی به واحد علوم و تحقیقات مثبت است به نحوی که این واحد را از مجهزترین واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی بخصوص از لحاظ آزمایشگاه ها و تجهیزات آزمایشگاهی می دانند،تصریح کرد: امکانات آزمایشگاهی منحصر به فردی در واحد علوم و تحقیقات وجود دارد که براساس آن می توان با فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی برجسته این واحد را به عنوان یک مرکز و برند در دنیا مطرح کرد.

وی ایجاد بانک نمونه بافتهای سرطانی و بانک سلولی را از جمله برنامه های آینده گروه ژنیتک و سلولی و مولکولی واحد علوم و تحقیقات دانست و افزود: سهولت دسترسی به نمونه های بافتهای سرطانی و سلولی از جمله دغدغه های همیشگی دانشجویان این گروه است. در صورت حمایت مدیریت واحد علوم و تحقیقات می توان با ایجاد این دو بانک علاوه بر برطرف ساختن نیاز دانشجویان واحد به عنوان یک منبع برای دانشجویان دیگر دانشگاه ها و محقیقن کشور مطرح شده و در بحث کاهش وابستگی به شهریه دانشجو نیز اقدام مثبتی صورت دهیم.

دکتر ایرانی با بیان اینکه از جمله فعالیت های تحقیقاتی اساتید و دانشجویان این گروه ، می توان به تحقیقات در زمینه مهندسی بافت اشاره کرد ، افزود: امکان بازسازی بافتهایی آسیب دیده ای مثل بافتهای استخوانی و عصبی در بدن امکان پذیر نیست و یا بندرت صورت می گیرد. تحقیقات ما که با همکاری دیگر متخصصان مرتبط با مهندسی بافت صورت می گیرد در ارتباط با کشت سلول های بافتهای آسیب دیده خارج از بدن و جایگزینی با بافتهای آسیب دیده است.

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، وی در پایان خاطرنشان کرد: در این گروه کشت بافت گیاهان دارویی و بررسی میزان تولید متابولیت های ثانویه مورد استفاده در داروسازی به همراه تغییرات ژنتیکی و اپی ژنتیکی گیاهان باززایی شده و تولید گیاهان با صفات مطلوب و بهینه شده با ایجاد تغییرات ژنتیک از اهمیت شایانی بر خوردار است. تولید ارقام پنبه مقاوم به خشکی و شوری و بررسی ژنوم ارقام پنبه ممتاز ایران و بررسی مسیر ژنتیکی ایجاد مقاومت در گیاهان استراتژیک ایران با همکاری مراکز تحقیقاتی از دیگر رویکردهای تحقیقاتی این گروه است.

انتهای پیام