۱۵ آبان ۱۳۹۹ | تعداد بازدید : 2228

معرفی رشته، بازار کار و آینده شغلی دکتری رشته خون شناسی آزمایشگاهی و علوم انتقال خون (هماتولوژی)
عنوان رشته: 
دکتری تخصصی هماتولوژی (خون شناسی و بانک خون)  Hematology (Ph.D)
معرفی رشته:  
علم هماتولوژی به مطالعه سلولهای خونی و انعقاد می‌پردازداین علم مقدار و ساختمان و عمل سلولهای خونی ، پیش سازهای سلولهای خونی را در مغز استخوان، ساختار‌های شیمیایی پلاسما و عمل پلاکت ها و پروتئین هایی که در سیستم انعقادی دخالت دارند را بررسی می‌کند.
خون یک ماده حیاتی است گرچه اهمیتی ویژه دارد اما نتوانسته در حیات موجودات جای آب را به خود اختصاص دهد آب اصلی ترین ماده ای است که بخش عمده ای از خون را تشکیل می دهد اما بحث ما درباره رشته ای که به مسائل بسیار مهم و جزئی می پردازد. از آنجا که در تشخیص بیماریهای خون بررسی های آزمایشگاهی نقش مهم دارد و در درمان این قبیل بیماریهای نیاز به انواع فرآورده های خونی می باشد ، همچنین با توجه به پیشرفت های وسیعی که در زمینه خون شناسی صورت گرفته و به منظور تامین نیروی انسانی لازم در رشته خون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون و انجام خدمات آزمایشگاهی بیماری های خونی ، دوره کارشناسی ارشد خون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون در دانشگاه های واجد شرایط دایر می گردد.
 
بخش خون شناسي، اطلاعات با ارزشي را در زمينه تشخيص و درمان بيماران فراهم مي کند که هدف آن کمک به ارتقاي سلامتي و بهبود بيماران مي باشد. در اين زمينه، سيستم اطلاعات اين بخش موجب مي شود که اطلاعات توليد شده به طور دقيق و به موقع در دسترس کاربران قرار گيرد.
از آنجا كه در تشخيص بيماريهاي خوني بررسي هاي آزمايشگاهي نقش مهم دارد و در درمان اين قبيل بيماريها نياز به انواع فرآورده هاي خوني سالم مي‌باشد، همچنين باتوجه به پيشرفتهاي وسيعي كه در زمينه خون شناسي صورت گرفته و به منظور تأمين نيروي انساني لازم در رشته خون شناسي آزمايشگاهي و بانك خون و انجام خدمات آزمايشگاهي بيماريهاي خوني، دوره كارشناسي ارشد خون شناسی آزمايشگاهي و بانك خون در دانشگاه هاي واجد شرايط داير می‌گردد.
هدف و رسالت رشته:
یک هماتولوژیست کاملاً باید بر روی مطالبی مثل مطالب پایه و آزمایشگاهی هماتولوژی، خون‌سازی، ساختار و غشاء اریتروسیت‌، بیماری‌های کمپلمان، ساختار هموگلوبین، متابولیسم آهن و بیماری‌های مرتبط با آن اختلالات اریتروسیتی، انواع تالاسمی‌ها و هموگلوبینوپاتی‌ها، بیماری‌های پلاکتی، انعقاد، اختلالات خونریزی دهنده و ترومبوزها و هم‌چنین اختلالات خوش‌خیم و بدخیم لکوسیتی (لوسمی‌ها، لنفوم، میلوم) آنمی آپلاستیک، پیوند مغز استخوان، آزمایشات سیتوژنتیک و ... اشراف کامل داشته باشد.
زمینه های فعالیت در بازار کار
 در زمينه پژوهشي:
- تحقیق وتوسعه درزمینه خون و بیماری های خونی
در زمينه آموزشي:
- طراحي و تدوين برنامه هاي آموزشي در زمينه هاي مرتبط با هماتولوژی
- تدريس در زمينه هاي مرتبط با هماتولوژی در سطوح دانشگاهي يا ديگر مراكز علمي
- طراحي و تدوين روشهاي بهينه جهت آموزش دانشجويان و انجام نوآوري ها و خلاقيت هاي لازم در اين رابطه
ج) خدماتی:
- آزمایشگاه های تشخیص بیماری های خونی
-ارائه مشاوره به محققان، مراکز و مراجع مرتبط
سازمان انتقال خون
د) تولیدی:
- تهیه خون و فراورده های خونی سالم
معرفی دروس امتحانی:
دکتری خون شناسی آزمایشگاهی و علوم انتقال خون  خون شناسی آزمایشگاهی (65 سوال – ضریب 5)، علوم انتقال خون (35 سوال – ضریب 5)
استعداد تحصیلی (30 سوال-ضریب 1)، زبان انگلیسی عمومی (40 سوال- ضریب 3)

عنوان رشته هایی که میتوانند در کنکور این رشته شرکت کنند:
ارشد هماتولوژی، علوم ازمایشگاهی، پاتوبیولوژی، بیوشیمی، ایمنی شناسی پزشکی، دکتری عمومی پزشکی، ژنتیک انسانی، دندانپزشکی و داروسازی و دکتری حرفه ای علوم ازمایشگاهی، دامپزشکی