۳ شهریور ۱۳۹۴ | تعداد بازدید : 1944

کاهش ظرفیت پذیرش رشته‌های علوم پزشکی دانشگاه آزاد با هدف کیفی‌سازی

کاهش ظرفیت پذیرش رشته های علوم پزشکی دانشگاه آزاد با هدف کیفی سازی
 

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه تعامل بسیار خوبی میان دانشگاه آزاد اسلامی با وزارت بهداشت ایجاد شده است، افزود: تاکید وزارت بهداشت بر ارتقای کیفیت در رشته‌های علوم پزشکی است که ما نیز در همین راستا حرکت کرده‌ایم؛ به گونه‌ای که در زمان مدیریت قبلی دانشگاه 29 هزار نفر در رشته‌های علوم پزشکی پذیرش می‌شدند اما از سال 92 پذیرش ما در این رشته به 9000 نفر کاهش یافت.

به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، رئیس دانشگاه آزاد کشور با بیان اینکه تعامل بسیار خوبی میان دانشگاه آزاد اسلامی با وزارت بهداشت ایجاد شده است، درباره ضرورت تعیین تکلیف وضعیت اراضی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: اراضی دانشگاه آزاد اسلامی جزو سرمایه‌ها و دارایی‌های دانشگاه هستند که حیات دانشگاه به وسیله آن‌ها می‌تواند تدوام یابد.

این مقام مسئول افزود: دانشگاه آزاد اسلامی از طریق تبدیل به احسن کردن این اموال سعی دارد طرح‌های اقتصاد دانش بینان و توسعه شرکت‌های دانش بنیان را پیش ببرد. اگر چه طرح‌های دانش بنیان فعالیت‌های اقتصادی زود بازده به شمار نمی‌روند اما توسعه طرح‌های دانش بنیان از ضرورت‌های توسعه کشور به شمار می‌رود.

میرزاده با اشاره به مصوبه‌ای در خصوص ضرورت مستندسازی املاک دانشگاه توسط واحد‌ها، افزود: طبق این بخشنامه مقرر شد نماینده‌ای از طرف استاندار، نماینده‌ای از سازمان مرکزی دانشگاه، دبیر هیات امنا، نماینده‌ای دفتر حقوقی سازمان مرکزی دانشگاه برای مستند سازی اراضی دانشگاه اقدام کنند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی تعطیلی طرح‌های عمرانی طی سال‌های ۹۰ تا ۹۲ را یکی از دلایل عدم مستند سازی املاک دانشگاه برشمرد و خاطر نشان کرد: طی این مدت بسیاری از طرح‌ها تعطیل شد و واحد‌ها نتوانستند به تعهدات خود در مقابل سازمان‌هایی چون سازمان مسکن وشهرسازی و یا جنگل‌ها و منابع طبیعی عمل کنند.

میرزاده با اشاره به چالش‌های پیش روی دانشگاه آزاد خاطر نشان کرد: کاهش جمعیت و به تبع آن کاهش متقاضیان ورود به دانشگاه از یک سو و از سوی دیگر افزایش تعداد موسسات آموزش عالی باعث شد تا دانشگاه آزاد اسلامی طی سال‌های اخیر با فشارهای اقتصادی روبرو شود هرچند خوشبختانه توسعه تحصیلات تکمیلی باعث شد تا حدی این مشکل مرتفع شود اما تا رسیدن به وضعیت مطلوب زمان بیشتری لازم است.

وی با بیان اینکه قصد داریم کاربری جدیدی برای اراضی دانشگاه آزاد تعریف کنیم، افزود: طرح شفا یا شهرک‌های علمی-پژوهشی یکی از طرح‌هایی است که دانشگاه آزاد اسلامی با هدف بستر سازی برای توسعه اقتصاد دانش بنیان در تمامی مراکز استان‌های دانشگاه آزاد اسلامی در دست احداث دارد به همین خاطر از اراضی مازاد دانشگاه در این راستا بهره خواهیم برد.

این مقام مسئول درباره ضرورت ایجاد شهرک‌های فناوری گفت: طبق سند ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و تاکید ایشان برای تامین ۵۰ درصد از درآمدناخالص ملی از طریق فعالیت‌های اقتصاد دانش بنیان ضرورت دارد تا در این زمینه فعالیت‌های جدی تری از سوی دانشگاه‌ها صورت پذیرد.

رییس دانشگاه آزاد با بیان اینکه متاسفانه در این زمینه تا کنون اقدام جدی از سوی رسانه‌ها، نمایندگان مجلس و دانشگاه صورت نگرفته افزود: دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص توسعه فعالیت‌های دانش بنیان بسیار جدی است.

وی در خصوص طرح شفا، گفت: در طرح شفا در کنار مجموعه‌های علمی-پژوهشی باید زمینه تجاری شدن محصولات آن‌ها را نیز فراهم سازیم تا بتوانیم به چرخاندن چرخ‌های اقتصاد کمک کنیم.

میرزاده در ادامه با اشاره به تفاوت میان اقتصاد رشته‌ها در دانشگاه آزاد اسلامی با دانشگاه‌های دولتی تاکید کرد: اقتصاد رشته در دانشگاه‌های دولتی با غیر دولتی‌ها متفاوت بوده و اگر دانشگاه‌های غیر دولتی دچار مشکلات مالی شوند بار مالی که اکنون در خصوص هزینه تحصیل متقاضیان تحصیل از دوش برداشته‌اند به دولت باز می‌گردد.

رییس دانشگاه آزاد با بیان اینکه تعامل بسیار خوبی میان دانشگاه آزاد اسلامی با وزارت بهداشت ایجاد شده است، افزود: تاکید وزارت بهداشت بر ارتقای کیفیت در رشته‌های علوم پزشکی است که ما نیز در همین راستا حرکت کرده‌ایم به گونه‌ای که در زمان مدیریت قبلی دانشگاه ۲۹ هزار نفر در رشته‌های علوم پزشکی پذیرش می‌شدند این در حالی است که از سال ۹۲ پذیرش ما در این رشته به ۹ هزار نفر کاهش یافت.

میرزاده در پایان درخصوص جذب اعضای هیات علمی گفت: اگر هرم هیات علمی در رشته محلی اصلاح نشود، آن رشته محل تعطیل خواهد شد. به همین خاطر فرایند جذب را کوتاه کردیم و طبق قانون به واحد‌ها اجازه دادیم تا طبق قانون قراداد پیمانی با آن‌ها منعقد شود.