۱۲ آبان ۱۳۹۹ | تعداد بازدید : 2649

معرفی رشته، بازار کار و آینده شغلی کارشناسی ارشد رشته نانوفناوری پزشکی
عنوان رشته: 
کارشناسی ارشد نانوتکنولوژی Master of Medical Nanotechnology
معرفی رشته:  
علم میان رشته ای نانوتقریبا "تمامی علوم  مهندسی وپزشکی رادر برگرفته است. تاکنون بیشترین کاربرد را درصنایع سنگین، بهداشت، نساجی و کشاورزی داشته ودر صنایعی نظیر رنگ، اتومبیل، کامپیوتر، شیمی، تصفیه آب وغیره نیز درحال توسعه است. محصولات  نساجی حاصل از فناوری نانو در کشورهای آلمان  و انگلیس بیشترین رواج را دارند. تولید کفش ها و لباس هایی که با حفظ گرمای بدن وتاثیر درگردش خون، باعث کاهش خستگی و راحتی  می شوند نیز ازدستاوردهای سحرآمیزعلم نانو است. 
ساخت، دستکاری و آنالیز نانو- سیستم ها، توابع مختلفی راکه قبلا" از وجود آن بی خبر بوده ایم آشکارو استفاده مفید وعرضه آنها به بشر باعث پیشرفت‌های ارزنده ای دراستانداردهای زندگی می شود. مهندسی سیستم‌های خلاء پیشرفته وایجاد توانایی های علمی در علوم مهندسی و پزشکی از قبیل; نمایش، تطبیق نیروهای مکانیکی و تعیین مشخصات آنها درسطح نانو، شروع وخاتمه تثبیت وپی گیری انجام کارهای مختلف در نانو ثانیه ها، بررسی پیشرفت تکنیک های آنالیتیکی مانند; آنالیزهای شیمیایی در ابعاد نانو و از طرفی  فرصت دست یابی علوم مهندسی  به نانوسنسورها، عناصرحافظه و تجهیز دستگاه‌های جدید و موثر در علم پزشکی از دستاوردهای این فناوری است.
نانوپزشکی چیزی بیش از یک نظریه است، با این حال امکان ندارد تعریف دقیقی برای آن ارایه داد. درباره تعریف نانوپزشکی دو نظریه وجود دارد:
1- یک فناوری که، از ابزارهای مولکولی و اطلاعات بدن انسان برای تشخیص و درمان استفاده می کند
2- به کارگیری خواص فیزیکی نانومتری اجسامی که حدفاصل اندازه های مولکولی و بزرگتر قرار دارند. ( مکانیک کوانتومی)
در واقع نانوتکنولوژی پزشکی: به کارگیری نانومواد یا موادی با ساختارهای نانو در پزشکی که به خاصر ساختارشان، دارای خواص ویژه ای در زمینه پزشکی مثل توانایی عبور از غشاهای زیستی و یا هدف قرار دادن بافت ها هستند. کنترل مواد در اندازه های نانو نیازمند روش های شیمیایی و ساخت جدید منحصر به فرد است.
هدف و رسالت رشته:
هدف كلي از تدوين و اجراي برنامه «نانوتكنولوژي پزشكي» تأمين و تربيت دانش آموختگاني است كه متناسب با مقطع رشته بتوانند در حوزه‌هاي مختلف توليد و صنعت، پژوهش و توسعه، ارائه خدمات و نيز آموزش و توسعه نيروي انساني متخصص مرتبط با بهداشت و درمان مفيد و مؤثر باشند. اين اهداف به ترتيب عبارتند از:
1- تربيت دانش آموختگان جهت تأمين نيروهاي لازم جهت آموزش، تحقيق و ارتقاء سطح پژوهش در زمينه نانوتكنولوژي پزشكي در دانشگاهها و مؤسسات تحقيقاتي وابسته.
2- تأمين نيروي متخصص براي كار در كارخانجات و مؤسسات توليدي جهت توليد فراورده‌هاي نانو.
3- تربيت نيروي انساني متخصص جهت ظرفيت سازي براي انتقال دانش فني نانو پزشكي.
4- تربيت نيروي انساني متخصص جهت ارتقاء سطح سلامت با بكارگيري فن‌آوري نانو در پزشكي.
زمینه های فعالیت در بازار کار
 در زمينه پژوهشي:
در فعاليت‌هاي پژوهشي كه عمدتاً شامل همكاري و فعاليت دانش آموختگان اين رشته در مراكز تحقيقاتي و نيز بخش‌هاي تحقيق و توسعه مراكز مختلف پژوهشي و توليدي خواهد بود، از جمله طراحي پروژه‌هاي تحقيقاتي و فعاليتهاي اجرايي در خصوص دستيابي به اهداف پژوهشي در سطح آزمايشگاهي، طراحي روشهاي تشخيص بيماري، معرفي محصولات جديد دارويي – بهداشتي با استفاده از فناوري و محصولات نانو در بخش مواد و يا بهبود متدها و محصولات موجود در حوزه سلامت با استفاده از قابليت‌هاي فناوري و علوم نانو.
در زمينه آموزشي :  
در فعاليتهاي آموزشي كه عمدتاً شامل همكاري در اجراي برنامه هاي آموزشي خواهد بود، اين افراد باتوجه به آموزشهايي كه ديده‌اند قادر خواهند بود تا نياز آموزشي دانشگاهها و مؤسسات علمي – تحقيقاتي را در زمينه تأمين هيأت علمي لازم در زمينه نانوفناوري تأمين نمايند. همچنين در مواردي نظير آموزشهاي عملي و برگزاري كلاسها و كارگاهها نيز شركت خواهند كرد.
در زمینه تولیدی:
بعد از مرحله تحقيق و پژوهش اين افراد قادر خواهند بود از طريق ارتباط با صنعت و پشتوانه‌هاي مالي و امكانات آن به توليد محصولات نانوپزشكي بپردازند.
در زمینه خدماتی:
در حوزه وظيفه دانش آموختگان براي ارائه خدمت نظير استفاده از امكانات و تجهيزات و محصولات معرفي شده جديد فناوري نانو و يا شركتهاي دارويي عمليات اجرايي در خطوط توليدي محصولات نانو بيشتر دانش آموختگان طوري آموزش خواهد يافت تا از توانايي، توانمندي و ظرفيت كافي در حوزه مهارت آموزي بهره مند شوند.
معرفی دروس امتحانی:
مقدمه ای بر نانوتکنولوژی      ضریب 3
بیوشیمی                          ضریب 2
شیمی عمومی                  ضریب 2
زیست شناسی سلولی مولکولی   ضریب 2
بیوفیزیک                           ضریب 2
فیزیولوژی                          ضریب 1
زبان                                 ضریب 3
عنوان رشته هایی که میتوانند در کنکور این رشته شرکت کنند:

كلیه كارشناسی ھای علوم پزشکی و كارشناسی مھندسی پلیمر؛ مھندسی شیمی (كلیه گرایشھا)؛ مھنــدسی مواد (كلیه گرایشھا)؛ مھندسی برق؛ بیوالكتریك؛ فیزیك (محض و كاربردی) ؛ شیمی (محض و كاربردی)؛ شیمی دارویی؛ زیست شناسی (كلیه گرایشھا)؛ مھندسی صنایع شیمیایی؛ مھندسی پزشكی؛ مھندسی صــنایع غذایی؛ مھندسی كشاورزی؛ داروسازی؛ فیزیك حالت جـامـد؛ مھنـدسی مکانیک؛ دكتری عمومی پزشكی ؛ داروسازی و دندانپزشكی و دكتری حرفه ای علوم آزمایشگاھی؛ دكتری پیوسته زیست فناوری (بیوتكنولوژی)
 آینده تحصیلی:
این رشته در 3 مقطع کارشناسی،کارشناسی ارشد و دکتری در ایران پذیرش دارد.
فارغ التحصیلان این رشته میتوانند برای ادامه تحصیل در رشته های زیر برای مقطع دکتری اقدام نمایند.
وزارت علوم: دکترای زیست شناسی (کلیه گرایش ها)
وزارت بهداشت: دکترای رشته های زیست فناوری پزشکی (بیوتکنولوژی پزشکی)، نانوفناوری پزشکی، مهندسی بافت، بیوتکنولوژی داروییف ریست مواد دارویی، نانوتکنولوژی دارویی، انفورماتیک پزشکی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، سلامت در بلایا و فوریتها (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، سلامت و رفاه اجتماعی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، اپیدمیولوژی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، مددکاری اجتماعی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی به شرط داشتن کارشناسی مددکاری)، گفتار درمانی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد به شرط داشتن کارشناسی گفتار درمانی)

 
برای آمادگی کنکور و مطالعه دروس رشته ایمنی شناسی چه کتابهایی بخونم؟
برای آمادگی کنکور رشته ایمنی شناسی چه کلاسهایی شرکت کنم؟