۱۲ آبان ۱۳۹۹ | تعداد بازدید : 5048

معرفی رشته، بازار کار و آینده شغلی دکتری رشته باکتری شناسی پزشکی
عنوان رشته: 
دکتری تخصصی باکتری شناسی پزشکی Medical Bacteriology (Ph.D)
معرفی رشته:  
علم میکروب شناسی پزشکی دانش مطالعه باکتری و شاخه‌ای از دانش میکروبیولوژی است. باکتری شناسی شامل شناسایی، طبقه بندی و بررسی خصوصیات گونه‌های باکتریایی است.
 
در این گرایش میکروبهایی که برای انسان بیماری زا هستند و چگونگی فعالیت آنها بررسی می شود. البته این گرایش قسمت کوچکی از علم میکروبیولوژی را به خود اختصاص می دهد چرا که از میان میکروبهای شناخته شده فقط حدود ۱۷۰ نوع میکروب، بیماری زا هستند و بقیه میکروبها تاکنون شناخته شده اند، میکروبهایی مفید می باشند.
باکتری‌ها متنوع‌ترین و مهم‌ترین میکروارگانیسم ها هستند. تعداد کمی از آنها در انسان و حیوانات و گیاهان بیماریزا است. بطور کلی بدون فعالیت آنها، حیات بر روی زمین مختل می‌گردد. بطور یقین یوکاریوت‌ها از موجودات زنده باکتری مانند بوجود آمده‌اند. نظر به اینکه باکتری‌ها ساختمان ساده‌ای داشته و می‌توان به آسانی بسیاری از آنها را در شرایط آزمایشگاه کشت داد و تحت کنترل درآورد، میکروب شناسان مطالعه وسیعی درباره فرایندهای حیاتی آنها انجام داده‌اند.
میکروبیولوژی (Microbiology) علمی است که درباره میکروارگانیسم ها یا جانداران ذره ‌بینی بحث و گفتگو می‌کند. جانداران ذره‌ بینی به کلیه موجوداتی اطلاق می‌شوند که به علت کوچک بودن ابعاد فقط با ذره بین یا میکروسکوپ قابل مشاهده هستند.
هدف و رسالت رشته:
رسالت اصلي رشته باكتري شناسي پزشكي تربيت افرادي است كه براساس استانداردهاي قابل قبول، در تحقيقات ملي و همچنين در آموزش نظري و عملي ميكروب شناسي پزشكي دانشجويان در رشته هاي مرتبط و با استفاده از تكنيكهاي رايج آزمايشگاهي در تشخيص بيماريهاي عفوني در خدمت جامعه، دانشگاه و مؤسسات آموزش عالي باشند.
اميد مي رود در 10 سال آينده رشته باكتري شناسي پزشكي همگام با پيشرفت علوم و فناوري در زمينه باكتري شناسي پزشكي نيازهاي مربوط به مؤسسات آموزش عالي و دانشگاه هاي علوم پزشكي، در تمام سطوح آموزشي، پژوهشي و خدماتي و همچنين نيازهاي كادر پژوهشي در مراكز تحقيقاتي و نيازهاي مربوط به بخش ميكروب شناسي آزمايشگاه هاي تشخيص طبي را تأمين مينمايد.
زمینه های فعالیت در بازار کار
 در زمينه پژوهشي :
- تحقیق وتوسعه درزمینه باکتری شناسی و آنتی بیوتیک ها
در زمينه آموزشي :
- طراحي و تدوين برنامه هاي آموزشي در زمينه هاي مرتبط با میکروب شناسی پزشکی
- تدريس در زمينه هاي مرتبط با باکتری شناسی در سطوح دانشگاهي يا ديگر مراكز علمي
- طراحي و تدوين روشهاي بهينه جهت آموزش دانشجويان و انجام نوآوري ها و خلاقيت هاي لازم در اين رابطه
خدماتی:
- آزمایشگاه های تشخیص بیماری های میکروبی
- ارائه مشاوره به محققان، مراکز و مراجع مرتبط
-  انجام اقدامات تشخيصي باكتري شناسي پزشكي
- همكاري با پزشك معالج بيماران
نقش مشاوره اي:
- ارايه مشاوره هاي تخصصي به متخصصين ديگرو مسئولين نظام سلامت با تاكيد برزمينه پژوهشي انجام گرفته
نقش مديريتي:
- مديريت آزمايشگاههاي باكتري شناسي در صورت نياز
 
معرفی دروس و ضرایب امتحانی:
ميكروبشناسي پزشكي
(60 سوال باكتري شناسي، 5 سوال انگل شناسي، 5 سوال قارچ شناسي و 5 سوال ويروس شناسي)
75 سوال - ضریب 5
ايمني شناسي پزشكي 25 سوال - ضریب 2
استعداد تحصیلی 30 سوال - ضریب 1
زبان انگلیسی عمومی 40 سوال - ضریب 3


عنوان رشته هایی که میتوانند در کنکور این رشته شرکت کنند:
میکروبیولوژی،کارشناسی ارشد میکروب پزشکی، پاتوبیولوژی، باکتری شناسی، زیست سلولی، قارچ، انگل، ویروس، دکتری حرفه ای پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، دکتری حرفه ای علوم ازمایشگاهی و دام پزشکی، میکروب شناسی مواد غذایی