۲۶ دی ۱۳۹۵ | تعداد بازدید : 907

راه‌اندازی اولین آزمایشگاه آموزشی نانو در دانشگاه سمنان

راه‌اندازی اولین آزمایشگاه آموزشی نانو در دانشگاه سمنان
 

تفاهم‌نامه راه‌اندازی اولین آزمایشگاه آموزشی دانشجویی با حضور دبیر ستاد توسعه فناوری نانو و رییس دانشگاه سمنان در محل ستاد نانو به امضا رسید.

با توجه به راه‌اندازی آزمایشگاه‌های دانش‌آموزی توانا در کشور و تاثیر مثبتی که این آزمایشگاه‌ها در آموزش فناوری نانو در مقطع دبیرستان داشت و از طرفی با توجه به نبود تجهیزات آزمایشگاهی مناسب در دانشگاه‌ها برای مقاطع تحصیلات تکمیلی، برنامه راه‌اندازی آزمایشگاه‌های آموزشی دانشجویی از سوی ستاد توسعه فناوری نانو شکل گرفت که بر این اساس تفاهم‌نامه راه‌اندازی اولین آزمایشگاه آموزشی دانشجویی بین ستاد توسعه فناوری نانو و دانشگاه سمنان به امضا رسید.

در این مراسم، دکتر سعید سرکار، دبیر ستاد توسعه فناوری نانو، ضمن ابراز رضایت از شرایط توسعه منابع انسانی در کشور، وجود این منابع را سرمایه بزرگی دانست و وضعیت منابع انسانی متخصص در کشور را در مقایسه با کشورهای توسعه‌یافته مطلوب ارزیابی کرد.

سرکار افزود: اگر بخواهیم اقتصادی شکوفا در حوزه نانوتکنولوژی داشته باشیم، اصل و اساس این کار در تمام زمینه‌های پژوهش، توسعه فناوری، تولید محصول و بازاریابی، توسعه منابع انسانی و نیروی متخصص است و لازمه داشتن نیروی انسانی توانمند و دانشمند، ایجاد خودباوری در دانشجویان است. آموزش‌های ما باید از حالت نظری خارج شده تا این نیروی انسانی بتواند با استفاده از تجهیزات نانویی، کار آزمایشگاهی و تحقیقاتی انجام دهد.
وی خاطرنشان کرد: برای دست‌یابی به این هدف، ستاد نانو با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه‌ها به دنبال ایجاد آزمایشگاه آموزشی دانشجویی در دانشگاه‌ها است تا این آزمایشگاه‌ها به‌صورت تمام وقت و مجهز به دستگاه‌های آموزشی در اختیار دانشجویان قرار گیرد.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو خاطرنشان کرد: هدف ما در فاز اول ایجاد ۵ آزمایشگاه است تا در ادامه و در سال‌های آینده بتوانیم ایجاد این آزمایشگاه‌ها را گسترش دهیم که در این بین، دانشگاه سمنان به عنوان اولین دانشگاه از این موضوع استقبال کرده و امیدواریم به‌عنوان الگویی برای سایر دانشگاه‌ها قرار گیرد.

دکتر سید مهدی رضایت، مدیر کارگروه توسعه منابع انسانی ستاد توسعه فناوری نانو نیز در ادامه این مراسم با بیان اینکه مقدمات ایجاد آزمایشگاه‌ آموزشی دانشجویی از اواخر سال گذشته برنامه‌ریزی شده بود، گفت: پیشتازی دانشگاه سمنان در راه‌اندازی اولین آزمایشگاه قابل تقدیر است و امید است تا با شروع کار این آزمایشگاه، شاهد پیشرفت بیشتر دانشجویان در مقاطع و رشته‌های مختلف دانشگاهی باشیم.

دکتر عباس هنربخش، رییس دانشگاه سمنان نیز گفت: با توجه به اینکه مساله عملی کردن فعالیت‌های آموزشی در حوزه نانو جزو وظایف و مسؤولیت‌های دانشگاه است و با توجه به پتانسیل بالای این دانشگاه در این حوزه، علاقه‌مندیم تا با کمک دانشکده‌های مختلف این دانشگاه، این کار هرچه سریع‌تر به انجام رسد تا هم باعث ترغیب دیگر دانشگاه‌های کشور و هم استمرار این فعالیت‌ها در دانشگاه سمنان باشد.
در پایان مراسم نیز، تفاهم‌نامه راه‌اندازی اولین آزمایشگاه آموزشی دانشجویی بین دبیر ستاد نانو و رییس دانشگاه سمنان به امضا رسید.
بر اساس اعلام ستاد نانو، دستگاه انفجار الکتریکی سیم برای تولید نانوکلوئید فلزی، هموژنایزر اولتراسونیک، الکتروریس نازل‌دار آزمایشگاهی، رسوب بخار شیمیایی به روش حرارتی، آسیاب سیاره‌ای، اسپاترینگ رومیزی، لایه‌نشانی دورانی، لایه‌نشانی غوطه‌وری، میکروسکوپ پروبی روبشی + میز ضدارتعاش با محافظ RF، کروماتوگرافی گازی (GC FID) + هیدروژن ژنراتور و طیف‌سنج فرابنفش-مرئی  (Photonix Ar 2015) تجهیزاتی هستند که قرار است برای راه‌اندازی آزمایشگاه آموزشی دانشجویی در اختیار دانشگاه سمنان قرار گیرد.